Men’s County Champion of Champions

Men’s County Champion of Champions

Previous Winners

Year Venue Winner County Union Total
2019 Frilford Heath T. Burden Hampshire 140*
2018 Woodhall Spa C. Knipes Essex 146*
2017 Woodhall Spa S. Richardson Lincolnshire 69~
2016 Woodhall Spa B. Amor Wiltshire 139
2015 Woodhall Spa W. Bowe Cumbria 141
2014 Woodhall Spa M. Collins Kent 141
2013 Woodhall Spa B. Keeble Essex 146
2012 Woodhall Spa S. Dodds Warwickshire 146+
2011 Woodhall Spa J. Rutherford Hertfordshire 136
2010 Woodhall Spa A. Frontal Yorkshire 143*
2009 Woodhall Spa C. Lloyd Gloucestershire 140
2008 Woodhall Spa T. Fleetwood Lancashire 144*
2007 Woodhall Spa J. Kemp Bedfordshire 140
2006 Woodhall Spa G. Evams Yorkshire 141
2005 Woodhall Spa D. Horsey Cheshire 134
2004 Woodhall Spa J. Phelps Middlesex 140
2003 Woodhall Spa J. Crampton Lincolnshire 144
2002 Woodhall Spa G. Evans Middlesex 142
2001 Woodhall Spa G. P. Wolstenholme Leicestershire & Rutland 139
2000 Woodhall Spa P. Bradshaw Lincolnshire 141
1999 Woodhall Spa D. Griffiths Hertfordshire 141
1998 Woodhall Spa G. P Wolstenholme Leicestershire & Rutland 145
1997 Woodhall Spa J. J. Herbert Leicestershire & Rutland 145
1996 The Berkshire

J. J. Herbert

G. P. Wolstenholme

Leicestershire & Rutland

Gloucestershire

137
1995 Lindrick S. Webster Warwickshire 141
1994 Rye G. P. Wolstenholme Gloucestershire 135
1993 Leicestershire R.N. Walker Durham 135
1992 Lansdown

S. Burnell

L. Westwood

Hertfordshire

Nottinghamshire

136
1991 Clitheroe T. M. Allen Warwickshire 142
1990 Olton

R. Sloman

P. Streeter

Kent

Lincolnshire

136
1989 Woodbridge R. B. Willison Middlesex 135
1988 Alwoodley R. Claydon Cambridgeshire 143
1987 Sherwood Forest

D. Fay

F. George

Sussex

BB & O

140
1986 Trentham A. R. Gelsthorpe Yorkshire 143
1985 Stoke Poges P. Robinson Hertfordshire 142
1984 South Staffs

N. Briggs

P. McEvoy

Hertfordshire

Warwickshire

144
1983 Aldeburgh N. M. Chesses Warwickshire 138
1982 Prestbury P. G. Deeble Northumberland 142
1981 Hallamshire M. J. Kelley Yorkshire 153
1980 Ashridge D. G. Lane BB & O 139
1979 Olton N. Burch Essex 140
1978 Pleasington I. T. Simpson Nottinghamshire 144
1977 Gog Magog M. P. D. Walls Cumbria 135
1976 Shifnal R. P. F. Brown Devon 141
1975 Kedleston Park N. A. Faldo Hertfordshire 140
1974 Ross-on-Wye A. W. B. Lyle Shropshire & Herefordshire 153
1973 Whittington Barracks A. H. Chandler Lancashire 145
1972 Moseley P. Berry Gloucestershire 137
1971 Lincoln M. Lee Yorkshire 146
1970 Frilford Heath M. G. King BB & O 146
1969 Luffenham Heath A. W. Holmes Hertfordshire 144
1968 Liphook G. E. Hyde Sussex 142
1967 Lindrick P. J. Benka Surrey 143
1966 Northants County R. P. Stephenson Middlesex 105
1965 Royal Worlington & Newmarket M. G. Lee Lincolnshire 142
1964 Sandiway M. F. Attenborough Kent 144
1963 Little Aston

M. J. Burgess

R. Foster

Sussex

Yorkshire

152
1962 Sherwood Forest

G. M. Edwards

A. Thirwell

Cheshire

Northumberland

154

* Denotes Play-Off

+ Denotes countback

~ Denotes weather delay – 18 holes